1970 - 2018

 

CD "Svítání" POKŘTĚNO                (další snímky najdete ve FOTOGALERII)

   V den s magickým datem 11. 11. 2011 představili KANTOŘI své zbrusu nové řadové album publiku v Jiráskově divadle v Novém Bydžově. Podle prvních reakcí se zdá, že se nové písně budou líbit - atmosféra koncertu byla opravdu výborná, o což se kromě báječného obecenstva zasloužili i hosté Kantorů - bubeník Václav Tláskal, flétnistka Lenka Králíčková i skvělý folklorní soubor Červánek z Hradce Králové.

   Hostem se zvláštním posláním pak byla redaktorka Českého rozhlasu a dlouholetá textařka skupiny Kantoři Eliška Pilařová, jež byla vybrána za kmotru CD Svítání. Svého úkolu se zhostila bezchybně, vyznala se ze svého vřelého vztahu ke kapele i jejímu repertoáru, a pak už spolu s kapelníkem Honzou Filipem řádně zalila nový nosič šampaňským.

   Cesta za posluchači byla tedy novému albu otevřena dokořán.

SOUTĚŽ - 1 naše zbrusu  nové CD "Svítání" zdarma - má vítězku!

   Soutěžní podmínky byly velice prosté - CD získal ten návštěvník našeho webu, jemuž se po otevření objevilo na počítadle číslo 22 222. To se stalo v pátek 25. 11. 2011 v 18:14 hodin na počítači slečny Evy Rybárové - slíbené CD samozřejmě zasíláme a blahopřejeme.

 
 

NATÁČÍME VÁNOČNÍ DVD

 Na přelomu ledna a února roku 2011 začali KANTOŘI s natáčením svého dalšího DVD. Tentokrát půjde o výběr vánočních písní z celé Evropy, jak napovídá i jeho název: KANTOŘI V BETLÉMĚ.

Po velkém ohlase DVD "Proč bysme veselí nebyli" se kapela rozhodla zachovat jeho koncepci i u nového titulu, a tak se opět natáčí v Královéhradeckém kraji a znovu se tak rodí příjemné prezentační dílko jak Kantorů, tak kraje, v němž jsou členové kapely doma.

První klapka se ozvala v třebechovickém Muzeu betlémů u slavného Proboštova betléma (snímek vlevo). Tato národní kulturní památka byla zvolena nejen proto, že k tématu DVD patří, ale i proto, že je to jedna z příležitostí, jak zachovat Proboštovo dílo na očích veřejnosti po dobu 2 let, kdy bude uložen na pracovišti restaurátorů, neboť na místě současného muzea vyroste zcela nový objekt. I proto se v záběrech objeví kromě "velkého" betléma i několik dalších mechanických výjevů z depozitáře muzea. (Spi holátko, Přenádherná báj, Zvířátka na stráži u jesliček)

Dalším místem natáčení byl skvostný kostel v Lovčicích (snímek uprostřed), kde si kromě Kantorů "zahraje" také zdejší betlém, oltář i půvabné varhany. (Chtíc, aby spal, Zvěstujem vám radost)

Natáčelo se také u pozoruhodného Utzova mechanického betléma v Olešnici v Orlických horách (snímek vpravo), který se vyznačuje unikátními pohyby téměř 40 postaviček a jeho návštěva opravdu stojí za to. (Aj v Betlémě, Radostnou novinu)

Dalším písničkám se pak dostalo filmového ztvárnění ve skalních útvarech v Adršpachu, jejichž zimní podoba dostává díky sněhem a skvostnými ledopády ozdobeným zákoutím další pozoruhodný rozměr. Zimu, která zde panovala, pak kapele zmírňovala svým vřelým přijetím, vyhřátým zázemím i horkými nápoji děvčata ze zdejších Technických služeb. Zejména dobrá duše celé akce Marcela Schejbalová suverénně převáděla jak filmaře, tak Kantory přes všechna úskalí, jež by jim v neznámém terénu mohla zkomplikovat natáčení. Děkujeme. (Malý bubeníček, O sladkém svátku)

Podobným překvapením byl pro Kantory i zámeček Bischofstein u Teplic nad Metují (www.bischofstein.cz), kde se rovněž setkali nejen s příjemným prostředím, ale i s nevšední vstřícností a pohostinností. (Hříbě s rolničkou)

Dokonalým testem nových zimních kostýmů z liberecké krejčovské dílny pana Hlavatého pak bylo natáčení ve volné přírodě severní části Královéhradecka. (Šel Honza kolem lesa)

 

UPOZORNĚNÍ!!!

Slibované vánoční DVD se nám, bohužel, nepodařilo v roce 2011 dokončit

Vinou časového zaneprázdnění jsme nedotočili chybějící 4 písničky. Dalším, a to nejzávažnějším důvodem, jsou finance. Veškeré naše úspory padly na vydání nového CD Svítání a naší žádosti o grant z Královéhradeckého kraje, který už na druhém DVD mocně propagujeme, nebylo vyhověno.

Zůstalo to tedy opět pouze na našich nikoliv bezedných kapsičkách, ale přesto věříme, že se vše povede dotáhnout do konce v roce 2012.

Držte nám, prosím, pěsti!!!

 

  

Skupina KANTOŘI byla založena 16. listopadu 1970 (podrobně se o celé minulosti kapely dočtete v rubrice HISTORIE), a tak si loni připomněla už 40 let své nepřetržité činnosti. Kapela chtěla, aby celý jubilejní rok byl hlavně svátkem pro příznivce KANTORŮ, a tak se rozhodla, jak už je ostatně jejím čtyřicetiletým zvykem, namísto přijímání dárků dárky rozdávat.

KANTOŘI připravili hned tři:

1.

JUBILEJNÍ KONCERT

"KANTOŘI - 40 LET"

pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Bc. Lubomíra France

12. listopadu 2010 od 19 hodin v Jiráskově divadle v Novém Bydžově.

Účinkovali: folková skupina KANTOŘI, folklorní soubor ČERVÁNEK z Hradce Králové, country kapela VODOPÁD z Brezna (SR), recitátor Ondřej Macl, stepaři Pavlína a Vladimír Forštovi, bubeník Václav Tláskal a konferenciér Jindřich Honzík.

Z koncertu je následující ukázka:

2.

DVD

"PROČ BYSME VESELÍ NEBYLI"

DVD vyšlo v září 2010 a najdete na něm písničky, které nám i Vám přirostly k srdci nejvíce. Kromě toho - záběry jsme natáčeli na krásných místech Královéhradeckého kraje, takže doufáme, že DVD bude pastvou nejen pro uši, ale i pro oči. Alespoň pro to členové kapely i Jindra Honzík ze studia OK VISION udělali maximum!

Navíc jsme se rozhodli umožnit Vám, abyste byli při tom. S mnohými příznivci jsme se setkávali osobně při natáčení - pro Vás ostatní jsme chtěli průběžně přinášet na této stránce informace o tom, jak natáčení a výroba DVD probíhá. A to včetně ukázek některých zfilmovaných písniček. Prozatím Vám nabízíme titulní "Proč bychom veselí nebyli" a dále "Baladu o dobrákovi Paddym", "Lilii" a "Teď můžu whisky pít"  (viz NAHRÁVKY NA YOU TUBE a TV STREAM - úvodní strana úplně dole a zde sloupek vlevo).

3.

DVD nebo CD
PRO POŘADATELE ZDARMA

Každý pořadatel, který Kantory pozval v jubilejním roce k vystoupení, obdržel od kapely zdarma DVD. Více najdete v rubrice PRO POŘADATELE.

 OSLAVU 40. NAROZENIN JSME SI UŽILI!

Foto Pavel Soukup (další fotografie najdete ve FOTOGALERII)

Pátek 12. listopadu 2010 si kapela KANTOŘI zapsala do kroniky své čtyřicetileté historie opravdu krasopisně. V Jiráskově divadle v Novém Bydžově totiž vyvrcholily oslavy jejího jubilea. A jak se sluší a patří - nechyběla řada gratulantů. V prvé řadě skvělé obecenstvo, které nejenže zcela zaplnilo hlediště, ale vytvořilo i vynikající atmosféru, v níž nepolevilo celých více než 200 minut, na něž se nakonec koncert protáhl (z velké části "vinou" neutuchajích a spontánních aplausů :-)

Výrazně večer zpestřili i účinkující hosté:

Skvělý folklorní soubor ČERVÁNEK z Hradce Králové, který si (i spolu s Kantory) zapěl na lidovou notu, živelná country kapela VODOPÁD, která Kantorům přivezla hudební pozdravení ze Slovenska, brilantní bubeník Václav Tláskal, který zajímavě oživil několik "kantorských" písní, strhující stepaři Vladimír a Pavlína Forštovi, kteří několikrát vyvolali ovace publika i Boris Ekrt, který stál spolu s Janem Filipem před 40 lety u zrodu Kantorů a tentokrát přijel pokřtít jejich nové DVD, jehož název se stal mottem celého večera: PROČ BYSME VESELÍ NEBYLI...

Prostě - KANTOŘI i jejich hosté si slavnostní večer opravdu užili! Zpívalo se, hrálo, stepovalo, při krátkých filmových vstupech i vzpomínalo - jen na jedno všichni zapomněli: koukat na hodinky... A tak okna novobydžovského divadla zářila tak dlouho do noci, jako už dlouho ne. Jako by Kantorům symbolicky svítila na další cestu v jejich dlouhé a úspěšné kariéře.

DVD JE HOTOVÉ! JAK SE RODILO?

   Natáčení jsme zahájili 3. července v Orlických horách - konkrétně v nádherném prostředí středověkého skanzenu Villa Nova v Uhřínově u Deštného. Tady se "narodilo" hned šest zfilmovaných písniček: Lilie, Pijou kováři, Jarmark ve Scarborough, Proč bysme veselí nebyli, Proč jsi mě oklamala a Ať skřipky hrajou dál.

                   Z natáčení ve skanzenu Villa Nova                                              U zámku ve Sloupně

   Druhý den natáčení začal ráno u zámku ve Sloupně (Bavte se, smrtelníci), pokračoval pod mohutnou korunou více než 400 let starého Vojtěchova dubu ve Skřivanech (Balada o dobrákovi Paddym), na pastvinách Hřebčína Kubišta v Měníku (Čí jsou to koníčky) a končili jsme u starého mlýna a torza dubu v Popovicích (Mary se dnes vdává).

           U skřivanského dubu                            S koníky v Měníku                                U mlýna v Popovicích

Další písničky získaly filmovou podobu v pondělí 19. července. U půvabného venkovského stavení v Hlušicích - Hlušičkách jsme natáčeli obrázky k písni "Chaloupečka", v poetickém lomu ve Stanovicích u Kuksu zazněla irská "Teď můžu whisky pít" a v noční zahradě klubu Mekka v Novém Bydžově jsme si před kamerou notovali "Oči černé".

            Chaloupka v Hlušicích                          Lom ve Stanovicích                           Zahrada klubu Mekka 

Ve čtvrtek 22. července jsme půl hodiny před půlnocí natočili poslední záběr k našim písničkám, čímž jsme se dostali do slušného předstihu, který zaručil, že DVD v září opravdu vyšlo!

Jako poslední jsme realizovali natáčení v Novém Bydžově (Město, které mám tolik rád) a v Hradci Králové (Nevstoupím do chrámu) a mezitím jsme ještě stihli dotáčky, jejichž úlohu si zatím necháme pro sebe, abyste na DVD také našli nějaké překvapení...

                     Nový Bydžov                                Z "tajemných" dotáček                             Hradec Králové 

Abyste o nic nepřišli, dostáváte na DVD i bonus v podobě filmu o nejkrásnějších místech Královéhradeckého kraje a filmových vizitek jednotlivých míst, kde se jubilejní DVD Kantorů natáčí.

Bonus je zároveň poděkováním všem báječným a vstřícným lidem, kteří nám natáčení na jednotlivých místech umožnili.

Pozn.: Zatím Vám nabízíme virtuální "návštěvu" - kliknutím na fotografie se Vám otevřou webové stránky jednotlivých míst.

Po dotočení záběrů následovala náročná práce ve střižně, kde se písničky jedna po druhé klubaly do finální podoby, aby pak spolu s dalšími sekvencemi vytvořily téměř 70-minutový celek, kterému přejeme, aby se Vám líbil přinejmenším stejně, jako nám, když jsme ho 11. srpna dostali ke konečnému schválení.

Už následující den se dostal master ze studia OK VISION do firmy FERMATA k lisování, a to současně s tiskovinami, jež připravila firma ANELLA a vyrobila tiskárna ARPA. Všechny firmy tady jmenujeme záměrně, neboť dokázaly zachytit naše tempo "zdatných čtyřicátníků", což se projevilo na rekordně krátkých dodacích lhůtách. Už 18. srpna jsou DVD hotová a připravená k expedici, dopravy se ujímá Jan Gorel z firmy GOOL - její úhradu navíc odmítne a věnuje ji Kantorům k narozeninám - MOC DĚKUJEME!

Hotové DVD jsme už viděli několikrát, a přesto se moc a moc těšíme, až si vyjmete z krabice novotou vonící kopii, připravíte si sklenku něčeho dobrého, pohodlně se usadíte, necháte se znovu unášet tím naším jubilejním písničkovým příběhem, zasazeným do krás Královéhradeckého kraje, a vychutnáte si to, čeho jsme se kvůli Vám snažili vložit do DVD nejvíc: POHODU!

 

Vyhledávání

Kontakt

Kapelník Kantorů: Mgr. JAN FILIP Manager: PhDr. Jindřich Honzík Dr. Jana Deyla 2102
504 01 Nový Bydžov
kapelník ..... +420 732 984 606 manager ..... +420 733 111 363

NAŠI PARTNEŘI

Uvažujete o nákupu klasické či elektrické kytary? Navštivte elektronický obchod společnosti CMI Melodia a.s., která nabízí kytary od mnoha výrobců jako např. Yamaha, Ashton, Ibanez či DBZ. Včetně možnosti osobního vyzkoušení v obchodním domě CMI plaza v Hradci Králové.

 

Ondřej Macl

UŽ 40. ODBILA

UKÁZKY: