Jubileum Honzy Filipa

01.03.2019 14:37

   V neděli 3. března 2019 oslavil významné životní jubileum - 70 let - kapelník folkové skupiny Kantoři Honza Filip.

   Narodil se v Hronově, kde na místní Lidové škole umění získal i základy své bohaté a úspěšné muzikantské kariéry. Ta začala pod vlivem The Beatles a dalších hvězdných sestav 60. let bigbítem. Mnozí pamětníci dodnes vzpomínají na skupinu The Beavers (1966 - 7), jež byla ozdobou mnohých tanečních zábav v širokém okolí, ale také doprovodného programu Jiráskova Hronova.

   Filipovo bigbítové období ale skončilo Honzovým odchodem na vysokoškolská studia. Ani na Pedagogické fakultě v Hradci Králové ho však posedlost hudbou neopustila. Naopak! Spolu s dalším Hronovákem Borisem Ekrtem nejprve vyhrával na studentských kolejích a po hradeckých hospůdkách, aby vzápětí strhl svým elánem ještě další spřízněné duše, okouzlené osobitě upravenou lidovou muzikou, jíž je pilně zásoboval hudební skladatel Jaroslav Hübner.

   A tak vznikli 16. listopadu 1970 KANTOŘI.

   Teď by se dalo napsat několik odstavců o úspěších téhle folkové kapely doma i v zahraničí, ale také o Honzově souběžné kariéře učitele a ředitele Základní umělecké školy, ale to všechno je dohledatelné v řadě zdrojů, takže vás tím výčtem faktů a informací nebudu zatěžovat.

   To hlavní ale uvést musím:

   Přestože u věku Honzy Filipa i u doby existence jeho Kantorů svítí úctyhodná čísla, nikdo z nás - kamarádů, příznivců, fanoušků a posluchačů - to nepozná! Žádná únava materiálu se prostě nekoná, jen barva Honzových vlasů naznačuje, že už je plnoletý.

   Ťukám třikrát na dřevo - nejlépe na niněru, na trumšajt, ale hlavně na housličky, aby to tak zůstalo co nejdéle!

   Honzo, hodně zdraví!

   Jindra Honzík

 

Vyhledávání

Kontakt

Kapelník Kantorů: Mgr. JAN FILIP Manager: PhDr. Jindřich Honzík Dr. Jana Deyla 2102
504 01 Nový Bydžov
kapelník ..... +420 732 984 606 manager ..... +420 733 111 363